An Open Letter to Russian President Vladimir Putin The Kremlin Moscow

Dear Mr. President,

We, journalists from Russian media, express our extreme concern in connection with the action of the Interior Ministry against Internews Russia. On 18 April of this year, in the Moscow offices of the Educated Media Foundation (formerly Internews Russia), which carries out projects in the area of education and media, employees of the Department of Economic Security of the Interior Ministry of Russia carried out a seizure of financial documentation. These investigative activities, according to the official explanation, were carried out within the framework of the investigation of a criminal case of suspected smuggling. The criminal investigation was opened by the LUVD [Transport Office of Internal Affairs] of Sheremetevo 2 in connection with the detainment at the airport at the end of January of this year of the head of the Educated Media Foundation Manana Aslamazyan with 9,500 Euros that she had not declared to customs. It is legal to bring up to the equivalent of $10,000 US without making a formal declaration, not Euros. The difference in the exchange rate amounted to about 70,000 rubles [approximately $2,700]. Ms. Aslamazyan has explained several times that she simply made a mistake and is ready to take PERSONAL responsibility for her mistake, which is usually treated as an administrative violation. But investigators turned up at the nonprofit organization of which she is the head. From which it would seem that the criminal case opened against Manana Aslamazyan was aimed not so much at her personally as against the organization. Currently all educational activities of the organization have been halted. We regard these actions of the law enforcement agencies against the Educated Media Foundation as another step towards the infringement of civil rights enshrined in the Russian Constitution, of which you are the guarantor.

The Educated Media Foundation has never carried out any political activities. The organization trained regional journalists to make professional and responsible television. Today many of the graduates of the organization are the pride of Russian television. They work successfully both on state channels and on channels not belonging to the state (thousands of journalists, working at hundreds of regional Russian stations). Manana Aslamazyan is a member of the board of the Academy of Russian Television, she took part for a long time in the work of the licensing commission of the Ministry of Press and Information. The nationwide TV news competition "Local Time" which was run by her organization for many years became a major event in the life of the electronic media and won a TEFI, the country's prestigious national television award. Her authority in the Russian television community is indisputable.

Manana Aslamazyan has done an enormous amount for the development of professional television in today's Russia. Her generosity and self-sacrifice serve as an example for many of us. The charge of smuggling seemed at first to all of us to be simply an annoying misunderstanding, we were all convinced that the situation would be straightened out quickly. But the continuation on 18 April with the seizure of the Foundation's documents shows that the attempts to destroy the organization led by Ms. Aslamazyan continue and may even be successful unless you personally, Mr. President, intervene in this situation, which is clearly bringing harm to our country.

Today, we who have signed this letter, and you, Mr. President, can prevent this outcome. Stop the punishment of Educated Media. And perhaps this incident can become a step towards the restoration of a dialogue between the authorities and society. There is still a chance to make this happen. Listen to us, Mr. President.

[As of May 8, 2007, this letter has been signed by over 1100 Russian journalists. Please see the Russian version for the full list. --Ed.]

1) Svetlana Sorokina -- journalist; member, Academy of Russian Television; Moscow
2) Leonid Parfenov -- Editor-in-Chief; Russian Newsweek; member, Academy of Russian Television; TEFI winner
3) Vladimir Pozner -- President, Academy of Russian Television; Host of "Vremena"; Channel One
4) Irena Lesnevskaya -- member, Academy of Russian Television; TEFI winner; Moscow
5) Dmitrii Lesnevskiy -- producer; member, Academy of Russian Television; Moscow
6) Petr Fedorov -- head of the Russian service; EuroNews; Lyons
7) Eduard Sagalaev -- President; National Association of Teleradio Broadcasters (NAT); member, Academy of Russian Television; member of the Public Chamber; Moscow
8) Sergei Muratov -- Professor; Moscow State University; member, Academy of Russian Television; Moscow
9) Mikhail Degtyar -- head of the studio “Reporter”; TV Tsentr; member, Academy of Russian Television; three-time TEFI award winner; Moscow
10) Irina Petrovskaya -- television critic; member, Academy of Russian Television; Moscow
11) Pavel Sheremet -- head of the department of special projects; Channel One; Moscow
12) Vladimir Molchanov -- Journalist, presenter; Rossiya; Moscow
13) Marina Goldovskaya -- director; member, Academy of Russian Television; TEFI; Moscow
14) Elena Masyuk -- TV journalist; member, Academy of Russian Television; five-time TEFI winner
15) Vadim Takmenev -- correspondent, program “Profession-reporter”; NTV; member, Academy of Russian Television; Moscow
16) Aleksei Venedictov -- Editor-in-Chief
17) Nikolai Kartoziya -- Director, live broadcasting section; NTV; Moscow
18) Aleksei Pivovarov -- Presenter; NTV
19) Andrei Loshak -- correspondent, program “Profession-reporter”; NTV
20) Tatyana Tolstaya -- Host; Shkola Zloslovia; TEFI
21) Aleksandr Arkhangelskiy -- journalist
22) Leonid Mlechin -- member, Academy of Russian Television
23) Sergei Maiorov -- Manager and presenter; History in the Details; CTC
24) Marianna Maksimovskaya -- anchor; program “Week”; REN-TV; member, Academy of Russian Television
25) Arkadii Maiofis -- president; Tomsk Media Group; member, Academy of Russian Television; TEFI winner; member of the board of NAT
26) Yulia Muchnik -- journalist; TV-2; member, Academy of Russian Television; TEFI
27) Viktor Muchnik -- Editor-in-Chief; TV-2; member, Academy of Russian Television
28) Petr Orlov -- Executive Producer; NTV
29) Vasilii Utkin -- Football commentator; NTV+
30) Avdotya Smirnova -- Host, Shkola Zloslovia; NTV
31) Elena Afanaseva -- television critic; head of the information service; Channel One; member, Academy of Russian Television
32) Dmitrii Krylov -- presenter; Channel One; Moscow
33) Mikhail Osokin -- news anchor; RTVI; member, Academy of Russian Television; TEFI
34) Arina Borodina -- television observerr; Kommersant newspaper
35) Marietta Chudakova -- Professor; Literary Insitute; Moscow
36) Evgenii Kiselev -- political observerr; radio Echo Moskvoi; TEFI
37) Mikhail Antonov -- Presenter; Rossiya; member, Academy of Russian Television; TEFI winner
38) Igor Yakovenko -- General Director; RUJ
39) Irina Yasina --; Club of Regional Journalists
40) Raisa Bespechnaya -- Director; Academy of Russian Television Foundation
41) Aleksandr Karpov -- General Director; TV3; member, Academy of Russian Television; TEFI; NAT board
42) Iosif Dzyaloshinskiy -- professor; Higher School of Economics; member, Eurasian Academy of Television and Radio Broadcasting
43) Elizaveta Listova -- special correspondent; Rossiya
44) Elena Izofatova -- producer and anchor; TV-2; TEFI-Region winner
45) Melani Bachina -- journalist; producer; TV-2; TEFI winner
46) Oksana Vozhdaeva -- correspondent; TV-2; Tomsk
47) Anna Kachkaeva -- television critic; head of journalism department; Moscow State University
48) Maria Slonim -- script and producer
49) Natalya Gevorkyan -- Journalist
50) Mikhail Sladkov -- member, Academy of Russian Television; TEFI winner
51) Nina Zvereva -- member, Academy of Russian Television; TEFI winner
52) Nikolai Enikolopov -- Chief Editor, Vesti; Rossiya
53) Igor Riskin -- Correspondent; First Channel; Washington, DC
54) Evgenii Gutsal -- Correspondent; NTV
55) Sergei Buntman -- First Deputy Editor-in-Chief; Ekho Moskvoi
56) Aleksei Vorobyev -- Deputy Editor-in-Chief; Ekho Moskvoi
57) Maria Zavadskaya -- Editor; REN-TV"
58) Nargiz Asadova -- observer; Newspaper Kommersant-Vlast; Anchor, Echo Moskvoi
59) Ilya Vais -- Journalist
60) Matvei Ganapolskii -- Journalist; Ekho Moskvoi
61) Ekaterina Chukovskaya -- Asst. Head; RosKultura
62) Yurii Shklar -- member, Academy of Russian Television
63) Dina Sorokina -- editor; NTV
64) Oleg Panfilov -- Director; Center for Journalism in Extreme Situations
65) Nikolai Markozov -- Editor Vesti news channel; RTR
66) Anastasia Denisova -- International editor and correspondent, Segodnya; NTV
67) Vasilii Maksimenko -- Presenter, "Segodnya"; NTV; Moscow
68) Ivan Korovin -- promo-producer; NTV
69) Yulia Zubkova -- producer; NTV
70) Valerii Panyushkin -- special correspondent; Vedomosti Newspaper; Moscow
71) Aleksei Simonov --ddd President; Glasnost Defense Foundation
72) Nina Belenitskaya -- editor; Rossiya
73) Vlada Lugovkina -- editor, Vesti; Rossiya
74) Aleksei Fomin -- chief editor; Rossiya
75) Anastasia Belaya -- Editor; Rossiya
76) Anna Shneider -- anchor; Rossiya
77) Nadezhda Baranova -- correspondent; Rossiya
78) Sergei Scriabin -- correspondent; Rossiya
79) Pavel Brykin -- correspondent; Rossiya
80) Andrei Tsyganov -- correspondent,; Rossiya
81) Denis Cheredov -- correspondent; Rossiya
82) Andrei Sysoev -- chief editor; NTV
83) Svetlana Elina -- chief editor; program “Week”; REN-TV; member, Academy of Russian Television
84) Viktor Shenderovich -- Anchor; Radio Liberty
85) Georgii Andronikov -- Chief Editor, live transmission department; NTV
86) Mikhail Mikshis -- President; Maks Media Group; member, Academy of Russian Television
87) Vladimir Korsunskii -- Editor-in-chief; grani.ru
88) Gleb Cherkasov -- Editor, Commentary dept.; gazeta.ru
89) Andrei Grigoriev -- General Director; EFIR
90) Vyacheslav Nikolaev -- special correspondent; program “Week”; REN-TV
91) Maksim Voronin -- editor; weekly program “Rush Hour-Saturday”; TV-2
92) Nikolai Voronin; correspondent; TV-2
93) Ivan Trushkin -- International editor; Segodnya; NTV
94) Natalya Kim -- correspondent; NTV
95) Boris Timoshenko -- head of the information service; Glasnost Defense Foundation
96) Vladimir Korsunskii -- Editor-in-chief; grani.ru
97) Aleksandra Bublik -- correspondent; Rossiya
98) Sergei Parkhomenko -- anchor; Ekho Moskvoi
99) Andrei Kartavtsev -- Correspondent, Nedelya; REN-TV
100) Elena Ovchinnikova -- TV and print journalist
101) Aleksandr Kolbovskiy -- Journalist; Channel One
102) Andrei Plakhov -- Movie Critic, President; FIPRESSI (International Federation of Cinema Press)
103) Milana Minaeva -- producer; “Zod media”
104) Sergei Dik -- correspondent; TV-2
105) Kirill Andronov -- videographer; TV-2
106) Sergei Sedov -- correspondent; program “Week”; REN-TV
107) Yulia Lebedeva (Pospelova) -- journalist; Telesfera; Krasnoyarsk
108) Yekaterina Borisova -- news correspondent; Channel 7; Krasnoyarsk
109) Sima Aivazyan -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
110) Viktor Samusenko -- journalist; Telesfera; Krasnoyarsk
111) Yulia Vetrova -- journalist; Telesfera; Krasnoyarsk
112) Marina Myshko -- news correspondent; Channel 7; Krasnoyarsk
113) Natalya Lukina -- producer; TV company Peterburg Channel 5
114) Marina Klimovich -- chief editor; information service; Studio TRTR; Tyumen
115) Vera Popova -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
116) Nadezhda Semendyaeva -- journalist; Telesfera; Krasnoyarsk
117) Maria Korobova -- senior editor; TV company “My Udmurtia”
118) Natalya Pankratova -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
119) Ravil Mukmenov -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
120) Sergei Zherebin -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
121) Olga Soboleva -- editor of entertainment programming; TV company “All Ufa” (Ufa)
122) Evgenii Viskov -- producer; program “Week”; RENTV
123) Larisa Okuneva -- producer; Chelyabinsk bureau; TV company Peterburg Channel 5
124) Ksenia Turkova -- journalism trainer; Internews
125) Alena Lastochkina -- anchor; TV-2; Tomsk
126) Andrei Murashov -- correspondent and anchor; TV-2
127) Anna Protopopova -- producer; Volgograd bureau; TV company Peterburg Channel 5
128) Sergei Parfenov -- Editor-in-Chief; magazine “Fizkultprivet”; Tomsk
129) Taisiya Kurbatova -- Editor-in-Chief; website www.stroyka.ru
130) Sergei Tsutskin -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
131) Aleksandr Boiko -- Parliamentary correspondent; Intergovernmental TV/Radio company MIR
132) Svetlana Envaeva -- Information manager; website www.stroyka.ru
133) Marina Petrova -- correspondent; TV company “Southern Region”
134) Elizaveta Loseva -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
135) Maksim Bezborodov -- producer; TV company Peterburg Channel 5
136) Alena Bykova -- correspondent; State TV company “Kremlin”; Nizhnii Novgorod
137) Evgenii Lukinov -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
138) Omar Magomedov -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
139) Mariya Semenova -- producer; TV company Peterburg Channel 5
140) Milana Magomedova -- producer; TV company Peterburg Channel 5; Makhachkala, Dagestan
141) Yekaterina Nikishkina -- Southern reporter; editor of the “Economics” section
142) Marina Paltseva -- correspondent; State TV company “Kremlin”
143) Andrei Gordeev -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
144) Tatyana Ivanova -- correspondent; State TV company “Kremlin”
145) Anton Kharchenko -- videographer; TV company Peterburg Channel 5
146) Nikolai Vasiliev -- special correspondent; “Vesti-Sankt-Peterburg”
147) Yulia Karetskaya -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
148) Evgeniya Arbatskaya -- news anchor; Telesfera; Krasnoyarsk
149) Olga Valova -- correspondent; TV company “ESTV”; editor of information portal (Yekaterinburg)
150) Sveltana Senatorova -- Regional State TV company “Nizhnii Novgorod”
151) Elena Gaiduchenko -- producer; TV company Peterburg Channel 5
152) Darya Rybakova -- producer; information department; Channel One
153) Andrei Kravchenko -- Director; Channel One
154) Artyem Dolgopolov -- senior editor; Regional State TV company “Kuban”
155) Yulia Akutina -- correspondent; TV company “My Udmurtia”
156) Anna Baranova -- specialist; Regional State TV company “Nizhnii Novgorod”
157) Viktor Sineok -- correspondent; TV company Peterburg Channel 5
158) Anastasia Semenova -- producer, Nizhnii Novgorod bureau; TV Tsentr
159) Tatyana Andreeva -- correspondent; TV company “Region”; Kurgan
160) Eduard Ilin -- videographer; TV company Peterburg Channel 5
161) Yulia Anufrieva -- head of the information service; TV company “Region”; Kurgan
162) Gulim Amirkhanova -- head of the information service; TV company “ART,”; Karaganda, Kazakhstan
163) Alena Poznikova -- correspondent; TV company “Region”; Kurgan
164) Gulnara Rayanova -- editor; Center of television programs; Moscow
165) Tatyana Vyglovskaya -- producer, program “Samy Umnyi”; CTC
166) Aleksandra Shumikhina -- correspondent; Rossiya
167) Andrei Tarasov -- producer,Sochi; TV company Peterburg Channel 5
168) Evgenii Lukinov -- correspondent; Stavropol; TV company Peterburg Channel 5
169) Natalya Vedeneeva -- correspondent; ComNews; TEFI
170) Marina Bogdanova -- journalist; Regional State TV company “Altai”
171) Dmitri A. Frotter -- editor/director; TV company Channel 6; Krasnoyarsk
172) Fedor Palekhov -- Producer; Nedelya; REN TV
173) Ekaterina Zvyagintseva -- Correspondent; GTRK Tatarstan; Kazan
174) Ilya Zaitsev -- editor; “TVK News”; TVK; Krasnoyarsk
175) Nikolai Nilyubin -- correspondent; radio Ekho Moskvoi Peterburg
176) Anastasia Kashintseva -- Presenter, correspondent; GTRK Tartarstan
177) Natalya Fursova -- correspondent; newspaper Zhenskoe Zdorove
178) Aleksandr Toporin -- observer; TV company Volga
179) Firdus Gimaltdinov -- presenter, "Vesti-Tartarstan"; GTRK Tartarstan; Kazan
180) Vladimir Shushkin -- Deputy Director; News Agency “Novosti Nizhnego Novgoroda - newsnn.ru
181) Aleksei Kalinichev -- presenter, "Vesti-Tartarstan; GTRK Tartarstan; Kazan
182) Olga Markova -- Deputy to the Chief Editor of the news service; TNT-Saratov
183) Natalya Zaitseva -- Journalist; newspaper Karelskaya Gubernia
184) Aleksandr Ivanov -- Editor-in-Chief; TV company 37 Channel; member RUJ; Novocherkassk
185) Irina Bityukova -- chief-editor, news; TV company 37 Channel; Novocherkassk
186) Alla Basova -- producer, news; TV company 37 Channel; Novocherkassk
187) Oleg Lyamzenko -- senior videographer; TV company 37 Channel; Novocherkassk
188) Anna Zhikhareva -- correspondent TV company "37 Channel"; TV company 37 Channel; Novocherkassk
189) Natalya Beshkareva -- correspondent TV company "37 Channel"; TV company 37 Channel; Novocherkassk
190) Anastasia Svintsova -- correspondent TV company "37 Channel"; TV company 37 Channel; Novocherkassk
191) Tatyana Cheburakova -- director TV company "37 Channel"; TV company 37 Channel; Novocherkassk
192) Ruslan Khokhlachev -- videographer; TV company 37 Channel; member RUJ; Novocherkassk
193) Ilya Isaev -- editor; Rossiya
194) Polina Orlova -- correspondent; Izvestia newspaper
195) Igor Sevryugin -- correspondent; satellite TV Channel TNV; Kazan
196) Olga Timofeeva -- correspondent; newspaper Izvestia
197) Anna Filimonova -- director; TV company Tsivilizatsia
198) Ilya Barabanov -- correspondent; The New Times newspaper
199) Alena Bugelman -- 4 Channel; Yekaterinburg
200) Natalya Rostova -- head of the media department; Novaya Gazeta

201) Oleg Kuzmichev; correspondent TV company "Peterburg"
202) Ilya Savelev; videographer Channel TNV; Kazan
203) Inna Kravchenko; editor, career-management department; newspaper Vedomosti
204) Kirill Pishchalnikov; correspondent; TV company Peterburg - 5 Channel
205) Ilona Sokolova; executive director; Fund “Public Expertise”
206) Aleksandra Chumanova; Journalist; Ukhta
207) Maria Eismont; head of media development section; New Eurasia Foundation
208) Igor Rozkkadai; Lawyer; Media Law Institute
209) Vyacheslav Sheptukha; teacher; RGGU
210) Natalya Kiseleva; Journalist; dni.ru; student, Internews course “Dramaturgy of film and TV”
211) Dmitrii Perminov; Deputy Chief Editor; REN-TV
212) Anton Nazarov; Head of the press service; REN-TV; teacher, journalism faculty Moscow State University
213) Aleksei Chemodanov; Journalist; REN-TV
214) Viktor Kravchenko; specialist; New Eurasia Foundation
215) Alina Vetkova; documentary film director, executiveproducer; Studoi TRI F
216) Anna Averina; expert; New Eurasia Foundation
217) Diana Davydova; Journalist; TNV; (Kazan)
218) Andrei Kalikh; Center for the development of democracy and human rights
219) Aleksandr Artsybashev; Editor-in-Chief; newspaper Vecherny Krasnoturinsk; Sverdlovskaya oblast
220) Aleksei Kolesnikov; Journalist; newspaper Moi Raion
221) Evgenii Zinovev; editor; newspaper Gorodskie Vesti; Revda, Sverdlovskaya oblast
222) Dmitrii Tarkhov; Correspondent; REN-TV
223) Aleksei Yanyshev; video editor; GTRK Perm
224) Sergei Petrunin; photo correspondent; Novaya Derevnya
225) Aleksandr--va Avdotya; student; VGIK
226) Elena Galeeva; producer; Studio “Profit”; Yekaterinburg
227) Maria Dmitrieva; producer "Novosti-4"; REN-TV
228) Anna Brandush; assistant director, “Tochka Kontrolya”; Krim-Media; Moscow
229) Evgenii Surov; correspondent observer; Internet portal “SportReport
230) Elena Topoleva; director; Agency of Social Information
231) Oleg Rudakov; editor; TV company Style
232) Nadezhda Khlebnikova; Murmansk Association of Journalists
233) Kseniya Burdinova; video editor; studio Panorama; student, “Realnoe Vremya 3” and “Dramaturgy” Educated Media Foundation
234) Valentina Knysh; researcher; TV company Channel 5
235) Valerii Nechai; Echo Peterburg--
236) Aleksandr Tanunin; Electrical engineer; POS LGTU
237) Vasillii Tereshchenko; lawyer; -- YuK Vashe Pravo
238) Elena Temicheva; observer; Agency of Social Information
239) Svetlana Denisova; special correspondent, “History in the Details”; CTC; Moscow
240) Viktoria Kozlova; photo correspondent; ITAR TASS
241) Maria Bezmaternykh; correspondent "Segodnya v Sankt-Peterburg--"; NTV
242) Evgenii Martynov; Production editor; RBK-TV
243) Aleksandr Karpov; director; Expert center “EKOM SPB”
244) Svetlana Urazova; Editor-in-Chief; TeleTSENTR magazine
245) Elena Ponomareva; correspondent; TV company Region 45; Kurgan
246) Sergei Kharenko; correspondent; GTRK Pskov
247) Sergei Kruglov; editor; TV companyVideoton”; Kamenolomin, Rostovskaya oblast
248) Nadezhda Kolobaeva; assistant director; film company “Slon”
249) Stas Kurbatskii; sound designer; REN-TV
250) Maksim Gaiko; editor; Radio Belarus (www.radio.tut.by)
251) Igor Barchugov; REN-TV
252) Roman Lefi; student; NNGU Journalist.
253) Sergei Lesnevskii; head of information service; youth Channel Debyut ST
254) Olga Suvorova; director; Studio-Dialog”
255) Elvira Akopova; KM.RU
256) Aleksandra Glotova; correspondent; NTV
257) Yegor Sinebok; Student; ISKRAN
258) Svetlana Turyalai; editor; newspaper Izvestia Kubanii; Krasnodar
259) Marina Sobe-Panek; screenwriter; NTV
260) Filipp Leontev; producer, "Politkokteil"; OTV
261) Mikhail Bogomolov; Director; PR Center “Citizen”; Movement “Goodness without Borders"
262) Boris Vishnevskii; observer; Novaya Gazeta
263) Yana Polyarush; director; Soho production
264) Stanislav Dukhanov; correspondent; newspaper Za Rubezhom
265) Artem Kuzmichev; Videographer; TV company VKT
266) Aleksandr Urzhanov; Correspondent; TV company RTVI
267) Aleksei Veselovskii; correspondent; NTV USA
268) Tatyana Guryanova; head of the advertising-commercial department; MTK-Video; Magadan
269) Abramovich Alena; Correspondent; Coreshenno Secretno
270) Mikhail --. Fedotov; Secretary; RUJ
271) Aleksandr Filonov; Corerspondent; TRTs Telemiks; Ussuriisk, Primorskii Krai
272) Natalya Semina; correspondent; TRTs Telemiks; Ussuriisk, Primorskii Krai
273) Maksim Zirin; Journalist
274) Kirill Strakhov; presenter; Peterburg radio; winner, all-Russian competition of youth radio programms
275) Maria Khankhunov; Agency of Social Information; Buryatia
276) Roman Mamonov; Journalist, presenter; REN-TV, Business-FM
277) Aleksei Zbarskii; producer correspondent; TV company Peterburg-5 Channel; Khabarovsk
278) Aleksei Gantimurov; director; TV company Zelenogorsk
279) Elena Sigida; observer, news; TV company Prima-TV; Krasnoyarsk
280) Oksana Sazhinova; presenter correspondent; TV company Tivikom; Ulan-Ude
281) Anna Gorelova; special correspondent; TV company Prima-TV; Krasnoyarsk
282) Mikhail Pomaskin; layout; “Rossiskaya Gazeta” newspaper; Krasnoyarsk
283) Vasilisa Lukashevich; editor; Siberskoe Agenstvo Novostei”
284) Svetlana Sereda; director; TV company TV-2
285) Bulat Tsydenesheev; Correspondent, information service; TV company Tivikom”; Ulan-Ude
286) Ekaterina Loskutova; Journalist; TV company RTV; Usole-Sibirskoe, Irkutskaya oblast
287) Failya Sharypova; Journalist; TV company RTV; Usole-Sibirskoe, Irkutskaya oblast
288) Daria Martynova; Channel 12; Omsk
289) Natalya Efrussi; chief editor; REN-TV
290) Galina Klashnikova; editor, information programs; REN-TV
291) Ekaterina Morozova; editor; REN-TV
292) Roman Yavnych; Presenter; GTRK Region-Tyumen
293) Yuri Laptev; director; Kachkanarskii Chetverg newspaper
294) Natalya Povolnova; producer; TV company Peterburg - 5 Channel (Krasnoyarsk)
295) Roman Istomin; correspondent, information service; GUP RK “Komi Republican TV Channel
296) Oleg Lupinin; Art-director; TV company Afontovo
297) Tamara Katneladze; programming director; TV company Afontovo; Krasnoyarsk
298) Aleksei Goncharenko; special correspondent; GTRK Khakasia; Abakan
299) Kirill Balberov; observer; newspaper RE:Piter
300) Nadezhda Proskurina; producer, news; -- VK Telesfera; Krasnoyarsk